Nuotraukoje beržo žiedadulkės

Esame tarptautinė Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos, Latvijos universiteto, Vienos medicinos universiteto bei Suomijos meteorologijos instituto mokslininkus ir specialistus apjungusi komanda, veikianti aerobiologijos srityje. Jau daugiau nei 10 metų tiriame ir analizuojame oro alergenų (daugiausiai žiedadulkių) sklaidą ir poveikį sveikatai. Dirbdami kartu sukūrėme unikalią personalizuotą alergijos simptomų prognozės sistemą (angl. Personal Alergy Symptoms Forecasting System (PASYFO)). Ši sistema įtraukta į Koperniko atmosferos stebėjimo tarnybos (CAMS) paslaugas.

PASYFO veiklai užtikrinti reikalingas alergijos pažeistų asmenų savanoriškas dalyvavimas. Tai puiki galimybė kiekvienam prisidėti prie mokslinių tyrimų ir dalyvauti vystant inovatyvius mokslo produktus. Norėdami prisijungti rašykite elektroniniu paštu pasyfo@sa.vu.lt.

  • Vilniaus universiteto Šiaulių akademija koordinuoja žiedadulkių tyrimų tinklą Lietuvoje nuo 2003 metų. Tyrimų metodai atitinka aukščiausius Europos standartus, o specialistai turi specialisto kompetenciją patvirtinančius tarptautinius sertifikatus. Per laikotarpį buvo atliekami ne tik moksliniai tyrimai, bet organizuojami informacijos sklaidos renginiai, mokymai.

  • Latvijos universitetas bendradarbiaudamas su vietos alergologais vykdo žiedadulkių apkrovos stebėjimą Rygoje. Regionui specifinę informaciją skleidžia įvairiais medijos kanalais.

  • Vienos medicinos universitetas koordinuoja Žiedadulkių dienoraštį, kuris skirtas asmenų kasdieninius alergijos simptomus susieti su žiedadulkių kiekiu esančiu ore. Mokslininkų ir tyrėjų grupė valdo Europos žiedadulkių ir sporų duomenų bazę (EAN database), kuri naudojama klinikiniams tyrimams ir žiedadulkių pernašų bei sklaidos prognozių modeliavimui.

  • Suomijos meteorologijos instituto mokslininkų komanda yra sukūrusi integruotą atmosferos sudėties modeliavimo sistemą (SILAM). Ji taikoma oro kokybei vertinti ir avarinių situacijų sprendimams globaliu ir vidutiniu mastu programoms, taip pat sprendžiant atvirkštinio dispersijos problemą. Modelis pritaikytas alergeninių žiedadulkių sklaidos prognozėms Europoje.