PROGNOZĖ

Siūlome Jums pasinaudoti PASYFO mobiliosios programėlės prognozėmis ir personalizuoti savo simptomų raišką. Šį įrankį sukūrėme asmenims, kenčiantiems nuo žiedadulkių sukeliamos alergijos. Pasinaudokite PASYFO mobiliąja programėle ir stebėkite žiedadulkių poveikį Jūsų sveikatai.

2023-04-24

Stebėkite savo sveikatą naudodami PASYFO programėlę (Android ar iOS). SVARBU. Vyksta PASYFO programėlės architektūros atnaujinimo darbai. Programėlė veikia „Apple“ ir senesnėje „Android“ aplinkoje. Naujausias „Android“ versijas turintys vartotojai, kol kas negali naudotis PASYFO programėle. Atsiprašome už nepatogumus, stengiamės kaip įmanoma greičiau atlikti būtinus programėlės atnaujinimo darbus.

BENDROJI INFORMACIJA

Svarbus išorinis aeroalergenas, jautriems asmenims sukeliantis alerginio rinito požymius, yra oru plintančios žiedadulkės. Tai augalo dalis, kurios pirminė paskirtis – padėti augalams plisti ir įsitvirtinti žemės paviršiuje. Žiedadulkės yra vyriškasis augalų lytinio dauginimosi pradas, gamtoje nešantis rūšies genetinę informaciją. Žiedadulkės žinomos kaip sveikatą stiprinanti priemonė, o iš jų pagaminti preparatai ir dabar naudojami žmogaus mityboje ir medicinoje. Ilgą laiką žiedadulkės buvo siejamos tik su sveikatos stiprinimu, tačiau tobulėjant medicinai ir gilinantis į alerginių ligų eigą pastebėta, kad šios augalų dalelės gali turėti ir neigiamą įtaką žmogaus sveikatai. Tai susiję su žiedadulkėse esančių baltymų struktūra ir netipiška žmogaus organizmo reakcija į įvairius žiedadulkėse esančius baltymus. Kai kurios žiedadulkės yra alerginio rinito priežastis.

Lietuvoje alergines reakcijas gali sukelti beržo (Betula), kiečio (Artemisia), lazdyno (Corylus), alksnio (Alnus), skroblo (Carpinus), uosio (Fraxinus), ąžuolo (Quercus), gluosnio (Salix), ambrozijos (Ambrosia) genčių ir miglinių (Poaceae), kiparisinių (Cupresaceae) šeimų oru sklindančios žiedadulkės. Mūsų šalyje žmonės dažniausiai jaučia negalavimus vegetacijos metu kontaktuodami su beržų, kiečių, miglinių augalų žiedadulkėmis. Negalavimų pobūdis ir stiprumas dažnai priklauso nuo alergenų kiekio žiedadulkėse. Plačiau skaitykite čia. 

Lietuvoje žiedadulkių kiekis ore nuolatos stebimas Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos aerobiologų. Tyrimo stotys aprūpintos specializuotomis naujausiomis žiedadulkių gaudyklėmis. Tyrimo metodai standartizuoti pagal Tarptautinės Aerobiologų Asociacijos nustatytus reikalavimus. Žiedadulkių kiekis ore analizuojamas mokslo ir oro alergeninės situacijos pateikimo tikslais. Prognozės teikiamos pasitelkiant SILAM, MACC ir kitus modelius.