PROGNOZĖ

Ilgai užsitęsusią sausrą pakeitę lietingi ir vėsūs orai buvo palankūs žiedadulkių alergenams jautriems asmenims. Lietus atgaivino žolinių augalų vegetaciją, bet žiedadulkių kiekiai ore iki šiol išlieka nedideli. Kita vertus saulėtomis ir nelietingomis dienomis įsijautrinimo tikimybė žolių alergenams yra didelė. Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad jautrūs asmenys sveikatos pablogėjimo gali sulaukti ir žaibavimo metu. Žiedadulkėms alergiški žmonės turėtų stengtis nebūti arti žydinčių pievų, ypač sausomis, nelietingomis valandomis. Kartu su migliniais augalai, alergenines žiedadulkes barsto tokios piktžolės kaip balandos, gysločiai, rūgštynės, dilgėlės, pradeda žydėti kiečiai.

Planuojantiems išvykas į užsienį: žolių žydėjimo sezonas tęsiasi visoje Europoje, o Austrijos mokslininkai skelbia apie ypatingai padidėjusius žiedadulkių kiekius kalnuose. Viduržemio jūros regione pradedamos fiksuoti kiečio žiedadulkės, ore aptinkama sienžolės žiedadulkių (kryžminė reakcija su dilgėlėmis).

2019-07-11

Stebėkite savo sveikatą naudodami PASYFO programėlę (Android ar iOS).

BENDROJI INFORMACIJA

Svarbus išorinis aeroalergenas, jautriems asmenims sukeliantis alerginio rinito požymius, yra oru plintančios žiedadulkės. Tai augalo dalis, kurios pirminė paskirtis – padėti augalams plisti ir įsitvirtinti žemės paviršiuje. Žiedadulkės yra vyriškasis augalų lytinio dauginimosi pradas, gamtoje nešantis rūšies genetinę informaciją. Žiedadulkės žinomos kaip sveikatą stiprinanti priemonė, o iš jų pagaminti preparatai ir dabar naudojami žmogaus mityboje ir medicinoje. Ilgą laiką žiedadulkės buvo siejamos tik su sveikatos stiprinimu, tačiau tobulėjant medicinai ir gilinantis į alerginių ligų eigą pastebėta, kad šios augalų dalelės gali turėti ir neigiamą įtaką žmogaus sveikatai. Tai susiję su žiedadulkėse esančių baltymų struktūra ir netipiška žmogaus organizmo reakcija į įvairius žiedadulkėse esančius baltymus. Kai kurios žiedadulkės yra alerginio rinito priežastis.

Lietuvoje alergines reakcijas gali sukelti beržo (Betula), kiečio (Artemisia), lazdyno (Corylus), alksnio (Alnus), skroblo (Carpinus), uosio (Fraxinus), ąžuolo (Quercus), gluosnio (Salix), ambrozijos (Ambrosia) genčių ir miglinių (Poaceae), kiparisinių (Cupresaceae) šeimų oru sklindančios žiedadulkės. Mūsų šalyje žmonės dažniausiai jaučia negalavimus vegetacijos metu kontaktuodami su beržų, kiečių, miglinių augalų žiedadulkėmis. Negalavimų pobūdis ir stiprumas dažnai priklauso nuo alergenų kiekio žiedadulkėse. Plačiau skaitykite čia. 

Lietuvoje žiedadulkių kiekis ore nuolatos stebimas Šiaulių universiteto aerobiologų. Tyrimo stotys aprūpintos specializuotomis naujausiomis žiedadulkių gaudyklėmis. Tyrimo metodai standartizuoti pagal Tarptautinės Aerobiologų Asociacijos nustatytus reikalavimus. Žiedadulkių kiekis ore analizuojamas mokslo ir oro alergeninės situacijos pateikimo tikslais. Prognozės teikiamos pasitelkiant SILAM, MACC ir kitus modelius.