PROGNOZĖ

Alergijos rizika, susijusi su žolių žiedadulkėmis, yra didelė, o kai kuriomis dienomis net labai didelė. Šiltas ir saulėtas oras yra palankus žiedadulkių barstymui, todėl žolių žiedadulkių koncentracija ore aukšta ir šienlige sergantys asmenys patiria sveikatos sutrikimų. Lietus sumažina žiedadulkių kiekį ore, bet pasirodžiusi saulė greitai išdžiovina augalų paviršius ir žiedadulkės vėl pakyla į orą. Tuo metu išauga žiedadulkių krūvis net ir nedideliuose kiemuose, kur yra išlikusių nešienautų plotų. Alergiški asmenys turėtų vengti žydinčių pievų, nes ten žiedadulkių krūvis didesnis. Kiek mažiau žiedadulkių į kvėpavimo takus patenka, vaikštant tankiuose lapuočių miškuose.

Svarbu: Atkreipiame dėmesį, kad griaustinio metu susidaro specifinės oro sąlygos ir žolių žiedadulkės paskleidžia alergenus. Šie maži junginiai labai lengvai patenka į kvėpavimo takus ir neretai iššaukia astmos priepuolius. Žolių žiedadulkėms jautrūs asmenys  griaustinio metu turėtų būti patalpose ir užsidaryti langus.

2019-06-19

Stebėkite savo sveikatą naudodami PASYFO programėlę (Android ar iOS).

BENDROJI INFORMACIJA

Svarbus išorinis aeroalergenas, jautriems asmenims sukeliantis alerginio rinito požymius, yra oru plintančios žiedadulkės. Tai augalo dalis, kurios pirminė paskirtis – padėti augalams plisti ir įsitvirtinti žemės paviršiuje. Žiedadulkės yra vyriškasis augalų lytinio dauginimosi pradas, gamtoje nešantis rūšies genetinę informaciją. Žiedadulkės žinomos kaip sveikatą stiprinanti priemonė, o iš jų pagaminti preparatai ir dabar naudojami žmogaus mityboje ir medicinoje. Ilgą laiką žiedadulkės buvo siejamos tik su sveikatos stiprinimu, tačiau tobulėjant medicinai ir gilinantis į alerginių ligų eigą pastebėta, kad šios augalų dalelės gali turėti ir neigiamą įtaką žmogaus sveikatai. Tai susiję su žiedadulkėse esančių baltymų struktūra ir netipiška žmogaus organizmo reakcija į įvairius žiedadulkėse esančius baltymus. Kai kurios žiedadulkės yra alerginio rinito priežastis.

Lietuvoje alergines reakcijas gali sukelti beržo (Betula), kiečio (Artemisia), lazdyno (Corylus), alksnio (Alnus), skroblo (Carpinus), uosio (Fraxinus), ąžuolo (Quercus), gluosnio (Salix), ambrozijos (Ambrosia) genčių ir miglinių (Poaceae), kiparisinių (Cupresaceae) šeimų oru sklindančios žiedadulkės. Mūsų šalyje žmonės dažniausiai jaučia negalavimus vegetacijos metu kontaktuodami su beržų, kiečių, miglinių augalų žiedadulkėmis. Negalavimų pobūdis ir stiprumas dažnai priklauso nuo alergenų kiekio žiedadulkėse. Plačiau skaitykite čia. 

Lietuvoje žiedadulkių kiekis ore nuolatos stebimas Šiaulių universiteto aerobiologų. Tyrimo stotys aprūpintos specializuotomis naujausiomis žiedadulkių gaudyklėmis. Tyrimo metodai standartizuoti pagal Tarptautinės Aerobiologų Asociacijos nustatytus reikalavimus. Žiedadulkių kiekis ore analizuojamas mokslo ir oro alergeninės situacijos pateikimo tikslais. Prognozės teikiamos pasitelkiant SILAM, MACC ir kitus modelius.