PROGNOZĖ:

Išskirtinis ruduo šiais metais net tik aukšta oro temperatūra, bet ir netipišku nevietinės kilmės ambrozijos žiedadulkių kiekiu. Lietuvoje ambrozijos genties augalų žiedadulkės ore pasirodo ne kasmet. Kai susidaro sklaidai ypač palankios meteorologinės sąlygos, ambrozijos žiedadulkės su oro masėmis pasiekia Lietuvą iš pietrytinių Europos šalių. Skelbiame pavojų asmenims, kurie yra jautrūs  žiedadulkių alergenams. Šio tipo žiedadulkių alergenai yra ypač aktyvūs ir net nedideli žiedadulkių kiekiai sukelia jautriems asmenims rimtus sveikatos sutrikimus.

Geroji žinia, kad žiedadulkių alergenų sukeliamas neigiamas poveikis jau gali būti sumažinamas ne tik naudojant vaistus, bet ir gaunat personalinę alergijos simptomų prognozę. Šiaulių universitetas sukūrė ir kviečia Lietuvos gyventojus naudotis unikaliu įrankiu PASYFO. Kiekvienam pasiekiama bendroji alergijos simptomų prognozę šiame tinklalapyje, o išmaniųjų mobiliųjų įrenginių naudotojams yra parengta mobilioji PASYFO programėlė. Ši nemokama priemonė leis kiekvienam tiksliau planuoti savo darbo ir poilsio laiką ir taip išvengti ar bent sumažinti žiedadulkių poveikį sveikatai. Programėlę parsisiųsti galite mobiliųjų programėlių parduotuvėse (Google Play, App Store) į paieškos laukelį įvedus PASYFO. Programėlė nemokama.

Svarbus išorinis aeroalergenas, jautriems asmenims sukeliantis alerginio rinito požymius, yra oru plintančios žiedadulkės. Tai augalo dalis, kurios pirminė paskirtis – padėti augalams plisti ir įsitvirtinti žemės paviršiuje. Žiedadulkės yra vyriškasis augalų lytinio dauginimosi pradas, gamtoje nešantis rūšies genetinę informaciją. Žiedadulkės žinomos kaip sveikatą stiprinanti priemonė, o iš jų pagaminti preparatai ir dabar naudojami žmogaus mityboje ir medicinoje. Ilgą laiką žiedadulkės buvo siejamos tik su sveikatos stiprinimu, tačiau tobulėjant medicinai ir gilinantis į alerginių ligų eigą pastebėta, kad šios augalų dalelės gali turėti ir neigiamą įtaką žmogaus sveikatai. Tai susiję su žiedadulkėse esančių baltymų struktūra ir netipiška žmogaus organizmo reakcija į įvairius žiedadulkėse esančius baltymus. Kai kurios žiedadulkės yra alerginio rinito priežastis.

Lietuvoje alergines reakcijas gali sukelti beržo (Betula), kiečio (Artemisia), lazdyno (Corylus), alksnio (Alnus), skroblo (Carpinus), uosio (Fraxinus), ąžuolo (Quercus), gluosnio (Salix), ambrozijos (Ambrosia) genčių ir miglinių (Poaceae), kiparisinių (Cupresaceae) šeimų oru sklindančios žiedadulkės. Mūsų šalyje žmonės dažniausiai jaučia negalavimus vegetacijos metu kontaktuodami su beržų, kiečių, miglinių augalų žiedadulkėmis. Negalavimų pobūdis ir stiprumas dažnai priklauso nuo alergenų kiekio žiedadulkėse.

Lietuvoje žiedadulkių kiekis ore nuolatos stebimas Šiaulių universiteto aerobiologų. Tyrimo stotys aprūpintos specializuotomis naujausiomis žiedadulkių gaudyklėmis. Tyrimo metodai standartizuoti pagal Tarptautinės Aerobiologų Asociacijos nustatytus reikalavimus. Žiedadulkių kiekis ore analizuojamas mokslo ir oro alergeninės situacijos pateikimo tikslais. Prognozės teikiamos pasitelkiant SILAM, MACC ir kitus modelius.