PROGNOZĖ

Žiedadulkių koncentracija ore rugpjūčio mėnesį išauga dėl gausaus kiečių žydėjimo. Įsibėgėdami nuo liepos vidurio, kiečiai rugpjūtį žydi visoje šalyje. Žiedadulkės pasižymi aukštu alergeniškumu, o jų koncentracija ore labai aukšta. Žiedadulkių alergenams jautrūs asmenys gali papildomai patirti nemalonių pojūčių vartodami kai kuriuose masto produktus. Tai taip vadinamosios kryžminės reakcijos, kai vienas alergenas organizme iššaukia maisto produktuose ar gėrimuose esančių medžiagų netoleravimą. Kiečių žydėjimo metu yra aprašyta neigiamų reakcijų su pomidorais, arbūzais, citrusiniais vaisiais, kiviais, bananais, cukinijomis, salierais ir įvairiais prieskoniniais augalais. Jei norite gauti tikslesnės informacijos apie žiedadulkių sukeliamą krūvį sveikatai, stebėkite informaciją PASYFO programėlėje, o pildydami Žiedadulkių dienoraštį, gausite asmeniškai Jums parengtą prognozę.

Dėmesio keliaujantiems Europoje: prasidėjo ambrozijų žydėjimas. Šie invaziniai augalai gausiai paplitę Vengrijoje, Serbijoje, Rumunijoje, kai kuriose Rusijos, Ukrainos, Italijos, Prancūzijos, Vokietijos, Austrijos dalyse.

Lietuvoje surinktuose oro mėginiuose vis dar aptinkame dilgėlių, balandinių ir miglinių augalų žiedadulkių. Jų koncentracija yra neaukšta ir prognozuojama, kad tokia išliks artimiausias dienas. Papildomą krūvį sukelia ore gausiai pasklidusios grybų sporos.

2019-08-07

Stebėkite savo sveikatą naudodami PASYFO programėlę (Android ar iOS).

BENDROJI INFORMACIJA

Svarbus išorinis aeroalergenas, jautriems asmenims sukeliantis alerginio rinito požymius, yra oru plintančios žiedadulkės. Tai augalo dalis, kurios pirminė paskirtis – padėti augalams plisti ir įsitvirtinti žemės paviršiuje. Žiedadulkės yra vyriškasis augalų lytinio dauginimosi pradas, gamtoje nešantis rūšies genetinę informaciją. Žiedadulkės žinomos kaip sveikatą stiprinanti priemonė, o iš jų pagaminti preparatai ir dabar naudojami žmogaus mityboje ir medicinoje. Ilgą laiką žiedadulkės buvo siejamos tik su sveikatos stiprinimu, tačiau tobulėjant medicinai ir gilinantis į alerginių ligų eigą pastebėta, kad šios augalų dalelės gali turėti ir neigiamą įtaką žmogaus sveikatai. Tai susiję su žiedadulkėse esančių baltymų struktūra ir netipiška žmogaus organizmo reakcija į įvairius žiedadulkėse esančius baltymus. Kai kurios žiedadulkės yra alerginio rinito priežastis.

Lietuvoje alergines reakcijas gali sukelti beržo (Betula), kiečio (Artemisia), lazdyno (Corylus), alksnio (Alnus), skroblo (Carpinus), uosio (Fraxinus), ąžuolo (Quercus), gluosnio (Salix), ambrozijos (Ambrosia) genčių ir miglinių (Poaceae), kiparisinių (Cupresaceae) šeimų oru sklindančios žiedadulkės. Mūsų šalyje žmonės dažniausiai jaučia negalavimus vegetacijos metu kontaktuodami su beržų, kiečių, miglinių augalų žiedadulkėmis. Negalavimų pobūdis ir stiprumas dažnai priklauso nuo alergenų kiekio žiedadulkėse. Plačiau skaitykite čia. 

Lietuvoje žiedadulkių kiekis ore nuolatos stebimas Šiaulių universiteto aerobiologų. Tyrimo stotys aprūpintos specializuotomis naujausiomis žiedadulkių gaudyklėmis. Tyrimo metodai standartizuoti pagal Tarptautinės Aerobiologų Asociacijos nustatytus reikalavimus. Žiedadulkių kiekis ore analizuojamas mokslo ir oro alergeninės situacijos pateikimo tikslais. Prognozės teikiamos pasitelkiant SILAM, MACC ir kitus modelius.