PROGNOZĖ

Lietuvoje prasidėjo beržo žiedadulkių sezonas. Vos kelios saulėtos ir sausos dienos turėjo stiprų poveikį žiedadulkių barstymui. Iki balandžio vidurio beržų žiedadulkės buvo tik atneštinės, o dabar pabiro ir iš vietinių augalų. Šiek tiek vėsesni orai sulėtina žiedadulkių pasklidimą ore, bet tuo pačiu prailgina žiedadulkių barstymo laikotarpį. Vilniaus universiteto aerobiologai, jau beveik 20 stebi žiedadulkių dinamiką. Patirtis leidžia prognozuoti, kad beržų žiedadulkių sezonas nebus ypatingai gausus ar išskirtinis. Tokiais metais aukštų koncentracijų, t.y. kai ore būna daugiau nei 500 žiedadulkių kubiniame metre oro būna gana dažnai, bet retai pasiekiamos ekstremalios vertės (daugiau nei 5000 žiedadulkių).

Kas dar? Tikriausiai dauguma matė gluosnio (blindės) pilkus žiedynus, pakeitusius spalvą į geltoną, nes vyriškieji žiedai išaugino kuokelius, iš kurių byra ir ore pasklinda žiedadulkės. Gluosnių žiedadulkės sunkios, toli neskrenda, todėl didesnės koncentracijos susidaro lokaliai (arčiau jas barstančių augalų). Kita vertus, gluosnių žydėjimas šiek tiek ištęsia laike ir užtrunka kelis mėnesius. Žiedadulkių koncentracija šalies mastu skiriasi nuo žemos iki aukštos, priklausomai nuo rūšinės sudėties ir atitinkamo atskirų gluosnių rūšių žydėjimo laiko.

Žydi uosialapiai klevai, kurių žiedadulkių nėra gausu, bet vis dažniau aptinkamas įsijautrinimas, ypač vaikų amžiuje. Žiedadulkes po truputėlį barsto uosis. Jų koncentracija ore neaukšta kaip ir kasmet. Intensyviai žiedadulkių pasklinda iš guobų ir tuopų. Priklausomai nuo vietoje esančių augalų kiekio – žiedadulkių koncentracija gali varijuoti nuo mažos iki aukštos

Oro mėginiuose vis dar aptinkame alksnio ir lazdyno žiedadulkių. Jų koncentracija maža. Žiedadulkių spektro įvairovę padidina ir ore sklandančios kadagio žiedadulkės.

Alergenų poveikį galima sumažinti, jei išvengsite žiedadulkių patekimo į akis ar kvėpavimo takus. Jei tik įmanoma, esant aukštai žiedadulkių koncentracijai, vengti buvimo lauke. Iš kur žinoti apie žiedadulkių kiekį? Stebėti pagrindinių alergiją sukeliančių žiedadulkių krūvį galima per PASYFO mobiliąją programėlę. Dar labiau personalizuotos informacijos programėlė gali suteikti, jei kasdien skiriama iki 20 sekundžių, trumputei informacijai apie asmeninę sveikatą pateikti. Jūsų duomenys bus susieti su žiedadulkių koncentracija, meteorologine ir oro kokybės informacija ir savo mobiliajame įrenginyje akimirksniu gausite Jums individualiai sugeneruotą informaciją. Šią paslaugą visuomenei nemokamai teikia Vilniaus universiteto mokslininkai.

Jei būtina išeiti iš patalpų, naudinga imtis priemonių, kurios padėtų sumažinti poveikį:

1. Mažiau žiedadulkių pateks į plaukus, jei dėvėsite kepurę

2. Kremu ar vazelinu tepkite aplink akis ir nosies angas

3. Žiedadulkių poveikis būna mažesnis nešiojant akinius nuo saulės

4. Grįžę į patalpas nusiplaukite veidą ir išpūskite (dar geriau jei išplausite) nosį, ypač dienomis kai žiedadulkių koncentracija aukšta.

5. Skalbinius džiovinkite ne lauke, nes moksliniai tyrimai rodo, jog žiedadulkių gali patekti į drabužius

6. Po pasivaikščiojimo su augintiniais, juos iššukuokite iki įsivedant į patalpas.

7. Namuose ir automobilyje laikykite langus uždarytus.

2021-04-22

Stebėkite savo sveikatą naudodami PASYFO programėlę (Android ar iOS).

BENDROJI INFORMACIJA

Svarbus išorinis aeroalergenas, jautriems asmenims sukeliantis alerginio rinito požymius, yra oru plintančios žiedadulkės. Tai augalo dalis, kurios pirminė paskirtis – padėti augalams plisti ir įsitvirtinti žemės paviršiuje. Žiedadulkės yra vyriškasis augalų lytinio dauginimosi pradas, gamtoje nešantis rūšies genetinę informaciją. Žiedadulkės žinomos kaip sveikatą stiprinanti priemonė, o iš jų pagaminti preparatai ir dabar naudojami žmogaus mityboje ir medicinoje. Ilgą laiką žiedadulkės buvo siejamos tik su sveikatos stiprinimu, tačiau tobulėjant medicinai ir gilinantis į alerginių ligų eigą pastebėta, kad šios augalų dalelės gali turėti ir neigiamą įtaką žmogaus sveikatai. Tai susiję su žiedadulkėse esančių baltymų struktūra ir netipiška žmogaus organizmo reakcija į įvairius žiedadulkėse esančius baltymus. Kai kurios žiedadulkės yra alerginio rinito priežastis.

Lietuvoje alergines reakcijas gali sukelti beržo (Betula), kiečio (Artemisia), lazdyno (Corylus), alksnio (Alnus), skroblo (Carpinus), uosio (Fraxinus), ąžuolo (Quercus), gluosnio (Salix), ambrozijos (Ambrosia) genčių ir miglinių (Poaceae), kiparisinių (Cupresaceae) šeimų oru sklindančios žiedadulkės. Mūsų šalyje žmonės dažniausiai jaučia negalavimus vegetacijos metu kontaktuodami su beržų, kiečių, miglinių augalų žiedadulkėmis. Negalavimų pobūdis ir stiprumas dažnai priklauso nuo alergenų kiekio žiedadulkėse. Plačiau skaitykite čia. 

Lietuvoje žiedadulkių kiekis ore nuolatos stebimas Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos aerobiologų. Tyrimo stotys aprūpintos specializuotomis naujausiomis žiedadulkių gaudyklėmis. Tyrimo metodai standartizuoti pagal Tarptautinės Aerobiologų Asociacijos nustatytus reikalavimus. Žiedadulkių kiekis ore analizuojamas mokslo ir oro alergeninės situacijos pateikimo tikslais. Prognozės teikiamos pasitelkiant SILAM, MACC ir kitus modelius.