PROGNOZĖ

Šventinis savaitgalis bus sudėtingas asmenims, kurie jautrūs beržinių šeimos augalų žiedadulkėms. Nežiūrint to, kad Lietuvoje alksniai jau baigė savo žydėjimą, žiedadulkių kiekis oro mėginiuose vis dar aukštas. Šios žiedadulkės iki pat balandžio mėnesio pabaigos su oro masėmis į Lietuvą bus atnešamos iš Rusijos ir Skandinavijos. Ore yra kadagių ir kitų kiparisinių augalų, gluosnių, guobų žiedadulkių.

SVARBU: Prasidėjo beržų žiedadulkių sezonas. Pietinėje Lietuvoje fiksuojami didelė beržų žiedadulkių koncentracija, kurią formuoja pernašos iš Centrinėje Europoje intensyviai žydinčių augalų. Žiedadulkių krūvyje yra ir Lietuvoje žydinčių beržų barstomos žiedadulkės. Esant palankioms oro sąlygoms, pietinėje Lietuvos dalyje prasidėjęs žydėjimas per artimiausią savaitę apims visą Lietuvą.

Dar kartą atkreipiame dėmesį, kad beržinių šeimos augalai iš žirginėlių išbarsto ypatingai didelį kiekį žiedadulkių. Venkite namus puošti žydinčių beržų šakelėmis. Patalpose pasklidusios žiedadulkės ypač pavojingos vaikams.

Tokiu laikotarpiu svarbu gauti personalinę alergijos simptomų prognozę, kurią gausite naudodami PASYFO programėlę.

2019-04-17

Stebėkite savo sveikatą naudodami PASYFO programėlę (Android ar iOS).

BENDROJI INFORMACIJA

Svarbus išorinis aeroalergenas, jautriems asmenims sukeliantis alerginio rinito požymius, yra oru plintančios žiedadulkės. Tai augalo dalis, kurios pirminė paskirtis – padėti augalams plisti ir įsitvirtinti žemės paviršiuje. Žiedadulkės yra vyriškasis augalų lytinio dauginimosi pradas, gamtoje nešantis rūšies genetinę informaciją. Žiedadulkės žinomos kaip sveikatą stiprinanti priemonė, o iš jų pagaminti preparatai ir dabar naudojami žmogaus mityboje ir medicinoje. Ilgą laiką žiedadulkės buvo siejamos tik su sveikatos stiprinimu, tačiau tobulėjant medicinai ir gilinantis į alerginių ligų eigą pastebėta, kad šios augalų dalelės gali turėti ir neigiamą įtaką žmogaus sveikatai. Tai susiję su žiedadulkėse esančių baltymų struktūra ir netipiška žmogaus organizmo reakcija į įvairius žiedadulkėse esančius baltymus. Kai kurios žiedadulkės yra alerginio rinito priežastis.

Lietuvoje alergines reakcijas gali sukelti beržo (Betula), kiečio (Artemisia), lazdyno (Corylus), alksnio (Alnus), skroblo (Carpinus), uosio (Fraxinus), ąžuolo (Quercus), gluosnio (Salix), ambrozijos (Ambrosia) genčių ir miglinių (Poaceae), kiparisinių (Cupresaceae) šeimų oru sklindančios žiedadulkės. Mūsų šalyje žmonės dažniausiai jaučia negalavimus vegetacijos metu kontaktuodami su beržų, kiečių, miglinių augalų žiedadulkėmis. Negalavimų pobūdis ir stiprumas dažnai priklauso nuo alergenų kiekio žiedadulkėse. Plačiau skaitykite čia. 

Lietuvoje žiedadulkių kiekis ore nuolatos stebimas Šiaulių universiteto aerobiologų. Tyrimo stotys aprūpintos specializuotomis naujausiomis žiedadulkių gaudyklėmis. Tyrimo metodai standartizuoti pagal Tarptautinės Aerobiologų Asociacijos nustatytus reikalavimus. Žiedadulkių kiekis ore analizuojamas mokslo ir oro alergeninės situacijos pateikimo tikslais. Prognozės teikiamos pasitelkiant SILAM, MACC ir kitus modelius.