PROGNOZĖ

Vėsios naktys ir šiltos saulėtos dienos yra palankiausios sąlygos žydėti kiečiams ir ambrozijoms. Kaip tik tokie orai numatomi rugpjūčio mėnesio paskutinę savaitę ir rugsėjo pradžioje. Planuojantieji paskutinį rugpjūčio savaitgalį praleisti lauke, gali būti įjautrinti žiedadulkių alergenų. Jautriems asmenims žiedadulkės sukelia tokius simptomus kaip užkimšusi nosis, čiaudulys ir niežtinčios akys. Prognozuojame, ypatingai didelį kiekį kiečio žiedadulkių. Žiedadulkėms alergiškiems žmonėms rekomenduojame neiti į lauką.

SVARBU! Tikėtinos ambrozijų žiedadulkių pernašos iš pietryčių Europos. Didžiausias žiedadulkių kiekis turėtų pasiekti Vilniaus kraštą, o mažiausia šių žiedadulkių tikimybė pajūryje.

Dėl gausaus žiedadulkių kiekio jautrūs asmenys gali patirti ne tik alergijos pasireiškimą, bet ambrozijų alergenai gali iššaukti ir astmos paūmėjimus asmenims, pažeistiems alerginės astmos. Žiedadulkių poveikį sumažina veiksmai, kurie padeda „išvengti kontakto“ su jomis:

  • Prieš įeinat į patalpą nusivalyti batus, išsišukuoti plaukus.
  • Parėjus iš lauko pasikeisti rūbus.
  • Uždaryti langus tiek namuose, tiek ir važiuojant automobiliu.
  • Skalbinius džiovinti patalpose.
  • Daug žiedadulkių į namus po pasivaikščiojimo lauke parneša augintiniai. Pasirūpinkite, kad jų kailis būtų iššukuotas iki įeinat į namus.

Norėdami rasti Jums tinkamą laiką buvimui lauke, stebėkite informaciją PASYFO programėlėje. Pasinaudokite  galimybe gauti nemokamos personalizuotos informacijos apie žiedadulkių kiekį sveikatai.

2019-08-23

Stebėkite savo sveikatą naudodami PASYFO programėlę (Android ar iOS).

BENDROJI INFORMACIJA

Svarbus išorinis aeroalergenas, jautriems asmenims sukeliantis alerginio rinito požymius, yra oru plintančios žiedadulkės. Tai augalo dalis, kurios pirminė paskirtis – padėti augalams plisti ir įsitvirtinti žemės paviršiuje. Žiedadulkės yra vyriškasis augalų lytinio dauginimosi pradas, gamtoje nešantis rūšies genetinę informaciją. Žiedadulkės žinomos kaip sveikatą stiprinanti priemonė, o iš jų pagaminti preparatai ir dabar naudojami žmogaus mityboje ir medicinoje. Ilgą laiką žiedadulkės buvo siejamos tik su sveikatos stiprinimu, tačiau tobulėjant medicinai ir gilinantis į alerginių ligų eigą pastebėta, kad šios augalų dalelės gali turėti ir neigiamą įtaką žmogaus sveikatai. Tai susiję su žiedadulkėse esančių baltymų struktūra ir netipiška žmogaus organizmo reakcija į įvairius žiedadulkėse esančius baltymus. Kai kurios žiedadulkės yra alerginio rinito priežastis.

Lietuvoje alergines reakcijas gali sukelti beržo (Betula), kiečio (Artemisia), lazdyno (Corylus), alksnio (Alnus), skroblo (Carpinus), uosio (Fraxinus), ąžuolo (Quercus), gluosnio (Salix), ambrozijos (Ambrosia) genčių ir miglinių (Poaceae), kiparisinių (Cupresaceae) šeimų oru sklindančios žiedadulkės. Mūsų šalyje žmonės dažniausiai jaučia negalavimus vegetacijos metu kontaktuodami su beržų, kiečių, miglinių augalų žiedadulkėmis. Negalavimų pobūdis ir stiprumas dažnai priklauso nuo alergenų kiekio žiedadulkėse. Plačiau skaitykite čia. 

Lietuvoje žiedadulkių kiekis ore nuolatos stebimas Šiaulių universiteto aerobiologų. Tyrimo stotys aprūpintos specializuotomis naujausiomis žiedadulkių gaudyklėmis. Tyrimo metodai standartizuoti pagal Tarptautinės Aerobiologų Asociacijos nustatytus reikalavimus. Žiedadulkių kiekis ore analizuojamas mokslo ir oro alergeninės situacijos pateikimo tikslais. Prognozės teikiamos pasitelkiant SILAM, MACC ir kitus modelius.