PREVENCIJA

Lauke mūsų laukia didžiulis aeroalergenų rinkinys – įvairių augalų žiedadulkės ir grybų sporos. Žiedadulkėms jautrūs asmenys susiduria su tokia problema kaip nosies užgulimas, čiaudėjimas ar akių niežėjimas. Yra keli būdai kontroliuoti poveikio stiprumą. Tai priklauso ne tik nuo priemonių, kurių imamasi gyvenamosiose patalpose, bet ir nuo asmens gyvenimo stiliaus, įpročių ar buvimo lauke intensyvumo. Išvengti nemalonaus kontakto su augalų žiedadulkių alergenais, kai ore daug žiedadulkių, galima apribojant veiklą lauke. Kitas ne mažiau patikimas būdas – nešioti apsauginę kaukę, kuri sulaiko dalį alergenų ir neleidžia jiems patekti į kvėpavimo takus.

Yra įvairių galimybių nuo žiedadulkių apsaugoti ir savo namus. Dažniausiai apsauga montuojama į orlaides ar langus, kad žydėjimo metu būtų galima išvėdinti patalpas ir taip sumažinti kitų alergenų kiekį arba pagerinti oro kokybę namuose. Pavyzdžiui, orlaidėse su apsauga nuo žiedadulkių yra sumontuoti specialūs keičiamieji filtrai, kurie sulaiko ore sklandančias žiedadulkes ir į pastato vidų praleidžia švarų orą. Šiuolaikines orlaides galima pasirinkti ir užsisakyti su filtravimo sistema, kuri sulaiko tiek žiedadulkes, tiek lauko dulkes. Taip pat galima rinktis langus su antialerginėmis orlaidėmis. Tokio tipo orlaidėms gaminti naudojamas Europos centro alergijos tyrimų fondo (ECARF) sertifikuotas antialerginis tinklelis, kuris sulaiko žiedadulkes ir padeda apsaugoti namus nuo nepageidaujamų alergenų iš išorės. Šio fondo sertifikuoti tinkleliai (efektyvumas nuo 90 %) montuojami ir į langus.

Kita svarbi prevencinė priemonė – Žiedadulkių dienoraštis. Jį sukūrė mokslininkai, siekdami padėti asmenims, kurie yra jautrūs įvairiems augalų žiedadulkių alergenams, stebėti savo savijautą. Dienoraštis patogus, nes savo alergijos požymius galima susieti su oru plintančių žiedadulkių kiekiu bet kurią norimą dieną. Pildant Žiedadulkių dienoraštį gausite ne tik informaciją apie žiedadulkių kiekį, bet ir personalizuotą alergijos simptomų prognozę. Žiedadulkių dienoraštis gali būti naudingas keliaujant po Europą ir sužinoti šalies, kurioje tuo metu esate žiedadulkių poveikį sveikatai. Nauda – akivaizdi, nes nuolatos stebint savo savijautą galima pasikoreguoti dienos ar net savaitės planus ir taip išvengti nemalonių pojūčių.